O sztuce wytrwałości

Są na tym świecie potężne moce, które potrafią działać prawdziwe cuda. Niestety nie mam na myśli magii, choć trochę analogii by się znalazło. Ale magia kojarzy się przede wszystkim z czymś, co wykonuje pracę za nas. Machniesz odpowiednim sprzętem, wypowiesz starannie regułkę i bach z nieba spada wszystko, czego potrzebujesz. To bardzo praktyczne rozwiązanie, tyle że nie istnieje:) Bardzo chcielibyśmy, żeby istniało. Świadczy o tym ogromna popularność powieści z gatunku fantasy.  Zaczytujemy się historiami o tajemnej wiedzy, którą posiedli nieliczni wybrańcy, w skrytości ducha marząc, by być  jednym z nich. Raz na zawsze, prosto, a skutecznie, załatwić pewne sprawy. Ale taka magia poza światem fikcyjnym nie działa, a jeśli komuś działa, to znaczy, że jest na śliskiej drodze:)
Zaleca się w takim przypadku poczytać więcej powieści fantastycznych, by się przekonać, czym najczęściej kończy się zabawa z ciemnymi mocami.
Na szczęście magia to nie jedyny sposób na realizowanie celów. Istnieje wiele innych, bardzo skutecznych, choć z pewnością niełatwych. Należy do niech między innymi Święta Sztuka Wytrwałości. Nie zliczę, ile widziałam w swoim życiu ludzi o wspaniałych pomysłach, które nigdy nie doczekały się realizacji. Ile sama miałam takich, z których nic nie wyszło. Porzucone na początku, opuszczone w tracie, zdradzone o świcie, kiedy już naprawdę niewiele zostało do końca. Zabrakło wytrwałości.  Bywa często, że człowiek mniej zdolny, a wytrwały osiąga więcej niż ponadprzeciętnie uzdolniony, ale ze słomianym zapałem.
Wytrwałość jest kluczem do prawdziwych sukcesów, takich, które mają mocne podstawy i nie załamują się z byle powodu. Beata Pawlikowska pisze, że silna wola to mięsień i w związku z tym można go ćwiczyć. Podobnie jak wytrwałość, która opiera się właśnie na silnej woli. Tyle marzeń w zasięgu dłoni, kiedy się ten mięsień wypracuje. Dokończonych projektów, spełnionych pragnień.
A ćwiczy się wytrwałość jak każdą inną umiejętność. Codziennie, systematycznie, małymi krokami, byle stale i konsekwentnie. 
Jeśli człowiek raz się tej trudnej sztuki nauczy, będzie ją mógł zastosować w wielu życiowych potrzebach. Będzie silny.

Siły życzę wszystkim uczniom w klasyfikacyjnym miesiącu. Dacie radęJ

1 comment

  1. Uroczy nagłówek :3
    Dziękujemy za te "Dacie radę". Super blog.
    juntos-somos.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń